Radyatör Nasıl Seçilir basdad

Radyatör Nasıl Seçilir

AEON radyatörler, yenilikçi tasarımıyla göze hitap ederken mühendisliği ile maksimum verimi sağlamak için tasarlanmıştır. Alışıla gelmiş tasarımlar yerine şık, modern, dekoratif ve zarif tasarımlara yer verildi. Böylece kullanacağınız alanda kendi tasarım çizginizden ödün vermeden uygun dekoratif radyatörü AEON’da bulabilirsiniz.

Radyatörler (kalorifer peteği), temelde bir kazanda ısıtılarak pompalanan sıcak sudan aldığı ısıyı ortama iletirler. Bu ısı transferini konveksiyon yolu ile yaparlar. Konveksiyon, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir.

Müşteri memnuniyetine önem veren firmamız yüksek kalitede malzeme ve en iyi işçiliğe sahiptir.

Özelliklerini incelemekte olduğunuz radyatörün kullanacağınız alanı yeteri kadar ısıtması için ölçülerini ve ısı verim bilgilerini dikkate almalısınız.

Radyatör Isıl Güç Değerleri

İncelemekte olduğunuz radyatör tabloda belirtilen ısıl güçleri vermektedir. Tabloda, kullanacağınız alana uygun değerlere sahip radyatörü seçebilirsiniz. Salonunuza / odanıza uygun radyatörü seçebilmek için ısıl kaybı hesaplanmalıdır. Bu konuda yardımcı olmamızı isterseniz destek@aeontasarimradyator.com e-mail adresinden ya da 02163040450 nolu müşteri hizmetlerinden satış temsilcimiz ile görüşebilirsiniz. Salonunuzun / odanızın metre karesi, yüksekliği, bulunduğunuz bölge ve ısınma şeklini belirtmeniz yeterlidir.

AKS Nedir?

AKS, Su Giriş-Çıkış arası mesafeyi ifade etmektedir.

Almak istediğiniz radyatörün mevcut tesisatınıza uyumu çok önemlidir.

Halihazırda bir kalorifer tesisatınız var ise, duvardan çıkan 2 borunun tam orta merkezlerinin birbiri arasındaki mesafeyi ölçünüz. Örneğin; Bu ölçüm sonucunda milimetre cinsinden 500 mm rakamını buldu iseniz, aks aralığı 455 mm olan radyatör tercihiniz uygun olacaktır.

Artı/Eksi 5 mm (milimetre) ye kadar farklı çıkan ölçümler önemli değildir, tesisatınız bunu tolere edebilmektedir.

Henüz bir tesisat hazır değil ise dilediğiniz radyatörü alabilirsiniz.

500mm genişliğinde bir radyatör almak isterseniz, tesisaatçınıza 500 mm genişliğinde, 455 mm aks aralığına sahip bir radyatör aldığınızı ve 455 mm aks arasında bir tesisat çekmesini söyleyebilirsiniz.

Tesisat uyumu radyatörünüzün sadece aks aralığı ile alakalı olup, dilediğiniz yükseklikte radyatör alabilirsiniz.

Hangi Radyatör vanasına ihtiyacınız var?

Radyatör vanası alırken ilk dikkat edilmesi gereken hangi çeşit radyatör vanası alınacağıdır.

Radyatör vanası seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir, burada küçük bir klavuz yardımcınız olacaktır;

  • Radyatör borularınız yerden çıkıyor ve radyatörünüzün yan bağlantıları var ise köşe vana alabilirsiniz.
  • Radyatör borularınız yerden çıkıyor ve radyatörünüzün alt bağlantıları var ise düz vana alabilirsiniz.
  • Radyatör borularınız duvardan çıkıyor ve radyatörün yan bağlantıları var ise köşe vana alabilirsiniz.
  • Radyatör borularınız duvardan çıkıyor ve radyatörün alt bağlantıları var ise köşe vana alabilirsiniz.
  • Radyatör borularınız duvardan çıkıyor ve radyatörün arka bağlantıları var ise düz vana alabilirsiniz.

Düz radyatör vanalarında hiçbir kıvrılma yoktur, bu sayede suyun bir duvar boyunca ya da yerden yukarı doğru akacağı anlamına gelir.

Köşe radyatör vanaları 90 ° ‘lik bir dirseğe sahiptir, bu da boru tesisatını radyatöre açılı olarak bağlayabildiği anlamına gelir. Köşe radyatör vanaları bazen alanın kısıtlı olduğu evlerde tercih edilir. Bununla birlikte, duvara paralel olarak içe dönük olarak monte edilirler ve böylece ayarlamalar daha kolay yapılabilir.

Tesisatlarda Pex, PPRC ve Demir boru gibi farklı borular kullanılmaktadır.

Vanalarımızın bir ucu havlupan veya radyatörünüze monte edilirken, diğer ucunun da duvardan veya zemininizden çıkan borulara monte edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle tesisatınızın zeminden mi yoksa duvardan mı çıktığını bilmeniz gerekmektedir.

Radyatör vanası seçiminin temel mantığı, radyatör veya havlupanın su giriş-çıkış diş ekseni ile tesisat borunuzun ekseni aynı ise düz radyatör vanası, eksenleri arasında 90º lik bir açı var ise köşe radyatör vanası almalısınız.

Köşe veya Düz vana seçimini yaptıktan sonra tesisat boru cinsinizi tespit etmeniz gerekmektedir, bunun için aşağıdaki açıklamadan yararlanabilirsiniz.

Radyatör Vanası Tasarımı

Uygulama için doğru radyatör vanası tipini ve boyutunu seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken görünüm ve tarzdır. Sade, minimalist, modern, şık, klasik bir çok çeşit ve tasarımlar vardır. Önemli olan hem radyatörünüze hem de odanıza uyum sağlayan tasarıma sahip vanayı seçmektir. Bunun için doğru yerdesiniz.

Pex Tesisat Boruları

Pex borular tesisatçılarımız tarafından kılıflı boru olarak da anılmaktadır. 16 mm veya çok nadiren 17 mm çapındaki borular bir kılıfın içerisindedir.

Kılıf veya boru renkleri markalarına göre farklılık gösterebilmektedir.

PPRC borulara nazaran daha yumuşak olmaları sebebi ile eliniz ile duvardan çıkan pex boru parçasını sağa sola bir miktar oynatabilirsiniz.

PPRC Tesisat Boruları

Gerek sıva üstü, gerek ise sıva altı uygulanabilmektedir.

Özel PPRC boru kaynak makinası ile birbirine kaynatılarak tesisat hazırlanmaktadır.

Herhangi bir kılıfın içinde bulunmazlar.

Duvardan veya zeminden çıkan kısa boru parçası kalındır ve eliniz ile sağa sola kolaylıkla oynatamazsınız.

Tesisatçılarımız genellikle 20'lik plastik boru olarak adlandırırlar.

Demir Tesisat Boruları

Genelde çok eski binalarda bulunur. Yeni yapılan tesisatlarda pek tercih edilmemektedir.

PPRC ve Demir borulu tesisatlarda aynı (PPRC için uygun olan) vana kullanılmaktadır.

Hangi Ölçüde Radyatör Vanasına İhtiyacınız var?

Radyatör vanasının boyutu, vananın boyutundan ziyade bağlantı ve boru hattının boyutunu ifade eder. 15mm boru en yaygın olanıdır ve vanaların çoğu bu boyuta uyacak şekilde üretilmiştir, ancak 8 – 28 mm arasında boru hattına da rastlayabilirsiniz.

15 mm’den daha küçük veya daha büyük boruya sahipseniz ve istediğiniz vanaları doğru boyutta bulmakta zorlanıyorsanız, sorunu çözmek için tesisat ustanıza danışabilirsiniz.

İncelediğiniz radyatörün görsellerinin altında bulunan tamamlayıcı ürünler bölümünde uygun vanalara hızlıca ulaşabilirsiniz.

AEON MODERN ISI SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ürün, fiyat, görünüş ve teknik detaylarında haber vermeksizin değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

Destek
Aeon Radyatör ve Havlupan Online Mağazamız